Problém Michala Lajchu

 

Miško Lajcha verný svojím najlepším tradíciám rozprúdil na Slovensku diskusiu o celibáte. A pretože mnohým nie je jasné, kto je kafka a kto hejl, prinášam krátke vysvetlenie.

 

Začneme od Adama. Zlé aj dobré jazyky tvrdia, že to bol práve list Michala Lajchu, čo “donútilo” dona Jána Beňa vylúčiť z hnutia Nazaret niekoľko kňazov. Týmto sa ale don Beňo dopustil porušenia dohody s miestnym biskupom a ten následne zrušil celé združenie kňazov Nazaret, ľudovo beňovcov. A boli to oni, kto Michala Lajchu nasmeroval na kňazskú dráhu.

Bohužiaľ, biskup Rudolf Baláž nerozoznal nesporné kvality Michala Lajchu (“chimp with machinegun” by Chuck McGill) a vysvätil ho za katolíckeho kňaza.

Tým sa problémy tohto slovenského Forresta (behavé disciplíny mu idú) len začali. Podľa dôverných informácií už cca 5-6 rokov dozadu Michal porušoval sľub celibátu.

Ešte v roku 2017 plánoval (opravené 24.9.2018) Michal Lajcha napísať blog s názvom ""Celibát - najväčšie klamstvo katolíckej Cirkvi a zločin na človeku" s podtitulom Celibát ako pastorálny a ekleziologický problém Cirkvi dneška".

Keď sa spojí jeho povaha s nárazovou extrémnou konzumáciou alkoholu, nie je o problémy nikdy núdza...

Vynechajme teraz odbornú časť sporu o celibát, pretože aj Mišo Lajcha nikdy príliš odborne na tejto otázke nepracoval. Až na dve kratučné poznámky.

 

Že argumentuje Písmom? A ktorý heretik v dejinách Písmom neargumentoval? Že Písmo hovorí o ženatých biskupoch a dokonca apoštoloch? A? Ak chcete absolutizovať Písmo, dajte sa k ariánom. Cirkev má aj tzv. Tradíciu a dejiny. Bez nich je ničím.
Že je to liberálny kňaz (ako ho opisujú médiá)? Tak si prečítajte napr. jeho blog o "ideológii gender".

 

Oficiálnou mediálnou premisou je tvorba liberálneho mučeníka - bojovníka proti celibátu, ktorý chce priniesť aj najvyššie obete. Skutočnou premisou celého príbehu je, že Michal Lajcha suspendovaný chcel byť. Niektorí sme to vedeli už dlhodobo, ale dnes to konečne potvrdil aj na svojom facebooku.


Alebo: Konal by inak, keby to tak nebolo? Jeho mediálne extempóre za posledný mesiac je výsledkom premysleného konania. Konania, pri ktorom ako pravá psychopatická osobnosť neváhal manipulovať spoločenstvom veriacich aj neveriacich, pričom dlho hovoril, že mu ide o dobro Cirkvi a veriacich. A neváhal pri tom využiť ani médiá - tak liberálne, bulvárne ako aj alternatívne - lebo účel v jeho svete svätí a vždy svätil prostriedky. A účel tohoto celého? Nechať sa suspendovať.

Úmysel mal jednoznačný. Predať svoju knihu a potom "to zabaliť".

Použil vcelku premyslenú mediálnu kampaň, keď sa nechal najskôr potetovať, pričom jeho fotky "unikli" zo súkromného profilu do verejného priestoru. Následne spolu s knihou odhaľoval pamätnú tabuľu ďalšej kontrovernej kňazskej oso... osobe.

Jeho naratív bol po počiatočnom haló celkom mierumilovný...

"Viem, že pre mňa sľub celibátu platí, chcem dobro pre iných, chcem len rozprúdiť diskusiu, rodina je úžasná a tak ďalej a tak podobne".

 

Btw., vyrobiť mediálnu kampaň, kde je Cirkev zlá a bojuje proti nej zapálený mladý sympatický kňaz... Nie je to žiadna mediálna novinka, len na to treba naozaj silný žalúdok, hrošiu kožu a psychopatickú osobnosť.

 

Keď biskup prežil so svätou trpezlivosťou tento mediálny ošiaľ a nedal sa vyprovokovať, prišli z Mišovej strany nové, tvrdšie vyjadrenia. V textíku pre AP, ktorý prevzal Washington Post sa už Mišo jasne vyjadril, že si chce založiť rodinu. Čiže už žiadne dodržiavanie sľubu celibátu, žiadna maska.

 

Okrem toho sám opustil faru a farnosť, nedostavil sa ani na Biskupský úrad, resp. nikoho o ničom neinformoval. To boli dôvody suspendovania, a nie napísanie knihy o celibáte.

A ako zvyčajne, o vlastnom suspendovaní nikoho neinformoval ani na svojom facebookovom profile. Len nenápadne zmenil zamestnávateľa z aktuálneho na bývalého. Až dnes (po troch dňoch) suspendovanie potichu priznal. Len tak, medzi rečou... Takže ľudia mali tri dni "pocit" že komunikujú s "liberálnym", "kontroverzným", alebo akýmkoľvek iným, ale stále katolíckym kňazom, pričom z pohľadu Cirkvi už takto nemal vystupovať.

Počas celého toho mediálneho chaosu som sa k veci verejne nevyjadroval, lebo som nechcel rozširovať "buzz". Teraz však s plnou vážnosťou hovorím, že Michal Lajcha pre svoje osobné dobro nechal vmanipulovať do mediálnej búrky nie len médiá, ale celú slovenskú Cirkev. Konal by tak niekto, komu ide o skutočné dobro?

 

P.S. Napriek vyjadreniam o tom, že o celibáte sa nediskutuje, nie je to pravda. O celibáte sa diskutuje, vznikajú o ňom štúdie, je to normálna téma. Je to téma teologická s presahmi do sociológie, histórie, psychológie a ktovie, koľkých ďalších odborov.
Ale mozgový skrat, ktorý použil Mišo - že celibát lezie kňazom a biskupom na mozog a je priamou príčinou vlny zneužívania a preto ho treba zrušiť - vyjadruje možno jeho (mo)mentálny stav a uráža každého veriaceho - nie len biskupov a kňazov, ale všetkých, ktorí sa snažia o predmanželskú a manželskú čistotu.

 

P. S. II, alebo večerný edit. Tak, už je to všetko potvrdené, doplnené týmto skvelým shotom z webu telky Marky (mediálne pokrytie a porozumenie celej kauze v jednom obrázku...) Alebo som to len celé nepochopil a neľudský biskup suspendoval naraz celú rodinu. :-)

 

Michal Lajcha

 

Slovak